Najczęstsze kontuzje na siłowni - Sprawdź z jakimi urazami zmagamy się najczęściej!

Najczęstsze kontuzje na siłowni - Sprawdź z jakimi urazami zmagamy się najczęściej!

Trenowanie na siłowni, częste sesje w tym miejscu oraz chęć zdobycia dobrych rezultatów mogą przynieść czasami kontuzje. Choć możemy doznać różnorodnych urazów, ćwicząc na siłowni, istnieje jednak kilka, które powtarzają się najczęściej i są typowe dla ćwiczenia na siłowni. Poniżej przedstawiamy najczęstsze kontuzje na siłowni i przydatne informacje, które pomogą zapobiegać takim kontuzjom.

Najczęstsze kontuzje na siłowni - Sprawdź z jakimi urazami zmagamy się najczęściej! 

 

Ból pleców

Pierwszym i zdecydowanie jednym z najczęściej występujących urazów na siłowni jest ból pleców. Jest on spowodowany poprzez nieprawidłową sylwetkę i ułożenie ciał podczas wykonywania ćwiczeń. Plecy przeważnie przyjmują duże obciążenie przy różnego rodzaju ćwiczeniach — nawet na siedząco. Jeśli nasza sylwetka nie będzie prostopadła do podłoża, znacząco zwiększamy ryzyko urazu pleców. Jeśli wykonujemy ćwiczenie, będąc nieodpowiednio ustawionymi, pewna grupa mięśni przejmuje natychmiastowo bardzo duże obciążenie — prawie całego ciężaru co może doprowadzić do wielu kontuzji.

 

Uraz ścięgna Achillesa

Jednym z częstszych urazów, z jakim możemy spotkać się na siłowni, jest uraz ścięgna Achillesa. Choć jest on głównie obserwowany u biegaczy, korzystając z bieżni na siłowni, też możemy uszkodzić ten mięsień. Łączy on łydkę z pietą oraz jest szczególnie podatny na kontuzje, jeśli biegamy pod zbyt dużym kątem. Ból ścięgna lub okolic może spowodować również przeciążenie stawu.

 

Ból stopy na odcinku podeszwowym

Kolejnym rodzajem kontuzji, które występują często podczas ćwiczeń na siłowni, jest ból stopy — podeszwy. Ból od strony podeszwowej jest w zdecydowanej większości spowodowany zbyt intensywnym treningiem. Szczególnie narażeni na tego typu kontuzje jesteśmy podczas schodzenia ze steppera czy biegania na bieżni, o czym należy pamiętać.

 

Jednostajny ból w środku kolana

Bieganie na stepperze lub chodzenie po ruchomych schodach może sprzyjać powstawaniu kolejnego “popularnego” rodzaju kontuzji. Jeśli czujemy ból w środku kolana, który jest jednostajny i promieniuje, nasza rzepka może zostać przeciążona. Aby uniknąć tego rodzaju kontuzji, zdecydowanie warto dobrze rozgrzać się przed rozpoczęciem wykonania ćwiczeń.

Podobne artykuły