Jak wybrać idealny smoczek dla maluszka?

Jak wybrać idealny smoczek dla maluszka?

Nie jest duży. Zwykle wykonany jest z gumy, plastiku lub silikonu. Jednak ma potężną moc uspokajania i usypiania niemowlaka. Wybierając smoczek, zwróć uwagę na to, czy posiada wszystkie niezbędne atesty. Wtedy masz pewność, że jest polecany przez pediatrów i bezpieczny dla naszego maluszka.

 Jak wybrać idealny smoczek dla maluszka?

Na co zwrócić uwagę, wybierając smoczek?

Powinieneś wybrać atestowany smoczek. Wtedy zdecydowanie zmniejsza się ryzyko reakcji alergicznych u maluszka. Nie przyczyni się do problemów z wymową i zgryzem. Najlepszy będzie model bez BPA. To oznacza, że nie znajduje się w nim niebezpieczna substancja chemiczna.

Bezpieczne smoczki dla dzieci powinny być dostosowane do wieku. Zwróć uwagę na to, aby uchwyt był plastikowy i pozbawiony ostrych krawędzi. Tarcza musi mieć otwory, które zapewniają odpowiednią wentylację powietrza między buzią dziecka a smoczkiem. To bardzo ważne dla bezpieczeństwa maluszka. Wtedy nie ma ryzyka, że się udusi. Tarcza nie zablokuje bowiem przepływu powietrza. Nie będzie też podrażniać wrażliwej skóry dziecka. Tak samo należy zwrócić uwagę na to, aby tarcza nie zasłaniała noska. Wówczas nie będzie utrudniała swobodnego oddychania. Nowoczesne tarcze mają specjalne wycięcie na nos.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Wybierając smoczek dla pociechy, koniecznie sprawdź jego główkę. Powinna mieć anatomiczny kształt i przypominać kobiety sutek. Zwróć również uwagę na to, aby główka miała miększy koniec niż początek. Zdecyduj się na smoczek oznaczony jako anatomiczny lub ortodontyczny. Wtedy nie musisz się martwić o to, że u dziecka pojawi się problem z odruchem ssania. Wybierz go, gdy karmisz maluszka piersią.

Na końcu główki smoczka powinno się znaleźć spłaszczenie na język. Dzięki temu będzie się znajdował w odpowiedniej pozycji. Nowoczesne smoczki wyposażone są w gumkę, którą można bez problemu odpowietrzyć. Wystarczy, że naciśniesz główkę smoczka. Wtedy zacznie z niej uchodzić powietrze, a następnie wróci do prawidłowej formy.

W ofercie znajdziesz zarówno smoczki dzienne, jak i nocne. Idealny smoczek na noc jest fluorescencyjny. Dzięki temu znajdziesz go w nocy bez problemu, jeśli wypadnie maluszkowi. Powinien mieć specjalny uchwyt. Nie może wystawać ponad tarczę smoczka. Jest to szczególnie ważne, gdy maluszek często śpi na brzuszku.

Popularne rodzaje smoczka

W ofercie znajdziesz smoczki lateksowe i silikonowe. Smoczek lateksowy wyróżnia się specyficznym zapachem i smakiem. Dlatego niekoniecznie może się spodobać Twojemu maluszkowi. Niestety szybko się zużywa, więc musisz częściej go wymieniać. Z kolei smoczek silikonowy jest wytrzymały i bezzapachowy. Na rynku znajdziesz smoczki okrągłe, symetryczne i anatomiczne (ortodontyczne).

 Jak wybrać idealny smoczek dla maluszka?

O czym jeszcze warto pamiętać?

Jeśli karmisz dziecko piersią, pierwszy kontakt ze smoczkiem, powinno mieć, dopiero gdy skończy 5 tygodni. Do tego czasu przyswoi już prawidłowy odruch ssania. Im wcześniej zaczniesz odzwyczajać maluszka, tym lepiej. Pamiętaj, że im dziecko jest starsze, tym trudniej jest go odzwyczaić od smoczka. Najpóźniej powinno się z nim rozstać przed drugimi urodzinami.

Pamiętaj, aby regularnie wymieniać smoczek-najlepiej co miesiąc lub dwa. Absolutnie nie można go oblizywać, przed wręczeniem go maluszkowi.

Podobne artykuły