Rwa kulszowa to ból pochodzący od pleców i promieniujący w dół nogi. Fizjoterapia stanowi kluczowy element leczenia. Jedną z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości jest przepuklina dyskowa w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ściska lub drażni korzeń nerwowy. Wówczas mamy do czynienia z rwą kulszową.
Objawy i symptomy
- Ból zaczyna się w dolnej części pleców, na pośladku lub dole nogi.
- Dolegliwości bólowe i ostre uczucie pieczenia.
- Ból nasila się wraz z kaszlem lub kichaniem, co może wskazywać na wypadnięcie dysku.
- Po problematycznej stronie odczuwalne jest drętwienie lub mrowienie.
- Pojawiają się problemy z chodzeniem.
Do podstawowych czynników ryzyka zaliczamy wiek, otyłość, siedzący tryb życia i cukrzycę.
Zasady fizjoterapii
Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery etapy fizjoterapii w przypadku rwy kulszowej.
- Faza I (zapalna, 0-6 dni)- celem jest zminimalizowanie stanu zapalnego i wyeliminowanie obciążenia mechanicznego kręgosłupa. Zapewnia bezpieczne warunki powrotu do zdrowia.
- Faza II (naprawy, 3-20 dni)- wprowadza ćwiczenia izometryczne.
- Faza III (przebudowy, minimum 9 dni)- celem jest zwiększenie zakresu ruchu u pacjenta.
- Faza IV pełny powrót do sportu i/lub codziennych aktywności. Obejmuje sportową rehabilitację, kontrolę postawy i trening zapobiegania urazom. Przydatny może się tu okazać sprzęt rehabilitacyjny.
Fizjoterapeuta może stosować takie metody pasywne jak hydroterapia, głęboki masaż tkanek, przezskórna stymulacja nerwów i trakcja kręgosłupa. Jeśli leczenie nieoperacyjne nie przyniesie zadowalających rezultatów, konieczne będzie wstrzyknięcie korzenia nerwowego i/lub interwencja chirurgiczna.
Skuteczne metody leczenia
Bańki są popularnie stosowane w medycynie alternatywnej. Umieszcza się je w strategicznych miejscach na plecach pacjenta. Pobierają zastałą krew i toksyny z tkanki. Umożliwiają jej wypłukanie. Wtedy tkanka może zacząć się goić.
Polecane jest również suche igłowanie. Specjalista wprowadza cienkie igły do punktów spustowych lub napiętych mięśni w okolicach źródła bólu. Podążając ścieżkami nerwowymi, sucha igła tworzy miejscową i ogólnoustrojową reakcję. Ciało rozpoznaje wtedy obszary stresu. Taka reakcja przyspiesza gojenie dotkniętych tkanek. Suche igłowanie zmniejsza ból i inne objawy typowe dla rwy kulszowej.
W wielu przypadkach wskazana jest terapia manualna. Fizjoterapeuta wywiera dłońmi odpowiedni nacisk na tkankę mięśniową i stawy. W ten sposób łagodzi ból pleców. Może też stosować wspólną mobilizację. To praktyczna metoda leczenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Uważa się ją za formę terapii manualnej.
Warto też wspomnieć o trakcji, czyli popularnej formie terapii dekompresyjnej. Łagodzi nacisk na kręgosłup. Pozwala wyleczyć wiele podstawowych objawów rwy kulszowej.
Pomocna może być również terapia ciepłem i/lub zimnem. Zimno zmniejsza stan zapalny, ucisk i obrzęk. Pomaga nerwowi funkcjonować tak, jak powinien. Natomiast ciepło rozluźnia obolałe mięśnie. Ponadto napełnia problematyczny obszar krwią, by przyspieszyć gojenie.
Ćwiczenia wykonywane w domu przez pacjenta wspierają zabiegi fizjoterapeutyczne. Ułatwiają powrót do zdrowia.