Skuteczne metody fizjoterapii w przypadku rwy kulszowej

Skuteczne metody fizjoterapii w przypadku rwy kulszowej

Rwa kulszowa to ból pochodzący od pleców i promieniujący w dół nogi. Fizjoterapia stanowi kluczowy element leczenia. Jedną z najczęstszych przyczyn tej dolegliwości jest przepuklina dyskowa w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Ściska lub drażni korzeń nerwowy. Wówczas mamy do czynienia z rwą kulszową.

Objawy i symptomy

  • Ból zaczyna się w dolnej części pleców, na pośladku lub dole nogi.
  • Dolegliwości bólowe i ostre uczucie pieczenia.
  • Ból nasila się wraz z kaszlem lub kichaniem, co może wskazywać na wypadnięcie dysku.
  • Po problematycznej stronie odczuwalne jest drętwienie lub mrowienie.
  • Pojawiają się problemy z chodzeniem.

Do podstawowych czynników ryzyka zaliczamy wiek, otyłość, siedzący tryb życia i cukrzycę.

 Skuteczne metody fizjoterapii w przypadku rwy kulszowej

Zasady fizjoterapii

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery etapy fizjoterapii w przypadku rwy kulszowej. 

  • Faza I (zapalna, 0-6 dni)- celem jest zminimalizowanie stanu zapalnego i wyeliminowanie obciążenia mechanicznego kręgosłupa. Zapewnia bezpieczne warunki powrotu do zdrowia.
  • Faza II (naprawy, 3-20 dni)- wprowadza ćwiczenia izometryczne.
  • Faza III (przebudowy, minimum 9 dni)- celem jest zwiększenie zakresu ruchu u pacjenta.
  • Faza IV pełny powrót do sportu i/lub codziennych aktywności. Obejmuje sportową rehabilitację, kontrolę postawy i trening zapobiegania urazom. Przydatny może się tu okazać sprzęt rehabilitacyjny.

Fizjoterapeuta może stosować takie metody pasywne jak hydroterapia, głęboki masaż tkanek, przezskórna stymulacja nerwów i trakcja kręgosłupa. Jeśli leczenie nieoperacyjne nie przyniesie zadowalających rezultatów, konieczne będzie wstrzyknięcie korzenia nerwowego i/lub interwencja chirurgiczna.

 Skuteczne metody fizjoterapii w przypadku rwy kulszowej

Skuteczne metody leczenia

Bańki są popularnie stosowane w medycynie alternatywnej. Umieszcza się je w strategicznych miejscach na plecach pacjenta. Pobierają zastałą krew i toksyny z tkanki. Umożliwiają jej wypłukanie. Wtedy tkanka może zacząć się goić.

Polecane jest również suche igłowanie. Specjalista wprowadza cienkie igły do punktów spustowych lub napiętych mięśni w okolicach źródła bólu. Podążając ścieżkami nerwowymi, sucha igła tworzy miejscową i ogólnoustrojową reakcję. Ciało rozpoznaje wtedy obszary stresu. Taka reakcja przyspiesza gojenie dotkniętych tkanek. Suche igłowanie zmniejsza ból i inne objawy typowe dla rwy kulszowej.

W wielu przypadkach wskazana jest terapia manualna. Fizjoterapeuta wywiera dłońmi odpowiedni nacisk na tkankę mięśniową i stawy. W ten sposób łagodzi ból pleców. Może też stosować wspólną mobilizację. To praktyczna metoda leczenia chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Uważa się ją za formę terapii manualnej. 

Warto też wspomnieć o trakcji, czyli popularnej formie terapii dekompresyjnej. Łagodzi nacisk na kręgosłup. Pozwala wyleczyć wiele podstawowych objawów rwy kulszowej.

Pomocna może być również terapia ciepłem i/lub zimnem. Zimno zmniejsza stan zapalny, ucisk i obrzęk. Pomaga nerwowi funkcjonować tak, jak powinien. Natomiast ciepło rozluźnia obolałe mięśnie. Ponadto napełnia problematyczny obszar krwią, by przyspieszyć gojenie. 

Ćwiczenia wykonywane w domu przez pacjenta wspierają zabiegi fizjoterapeutyczne. Ułatwiają powrót do zdrowia.

Podobne artykuły