Olejek herbaciany jest jednym z olejków eterycznych, które znajdują wyjątkowo szerokie zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Wyciąg z drzewa herbacianego wykorzystywany jest do przygotowywania specjalnych inhalacji, dzięki którym możliwe jest zmniejszenie dolegliwości ze strony układu oddechowego. Coraz częściej stosuje się go także jako dodatek do kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry mającej tendencję do przetłuszczania się.
Olejek z drzewa herbacianego
Drzewo herbaciane w Europie pojawiło się dopiero sto lat temu. Jego naturalnym obszarem występowania są Antypody, czyli Australia i Nowa Zelandia. Aborygeni od stuleci wykorzystywali ją jako roślinę leczniczą. Jej podstawowym zadaniem było dezynfekowanie ran oraz radzenie sobie z oparzeniami skóry. Jej kariera jako podstawa naparu rozpoczęła się wraz z europejskimi kolonizatorami. Anglicy po prostu nie mieli herbaty i postanowili skorzystać z jedynej dostępnej alternatywy. Zauważyli też, że pomagała ona w walce ze szkorbutem.
Co istotne, olejki eteryczne z drzewa herbacianego uzyskuje się poprzez destylację parową.
Roślina uniwersalna
Drzewo herbaciane i jego olejek eteryczny uchodzą za lek bardzo wszechstronny. Spowodowane jest to zawartością w nim cyneolu, czyli składnika skutecznie walczącego z przeziębieniem, jak również terpinenu-4-olu, który wspomaga regeneracje skóry. Jeśli ktoś ma problemy z grzybicą lub potliwością, olejek herbaciany będzie jak znalazł. Należy go też polecać osobom mającym problemy ze stanem jamy ustnej, w tym z paradontozą. Skutecznym sposobem na zapalenie dziąseł jest zwłaszcza płukanka za pomocą wody z odrobiną olejku.
Działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne olejku bardzo dobrze sprawdza się w przypadku wszelkich infekcji górnych dróg oddechowych. Wszelkie uszkodzenia skóry głowy oraz choroby pasożytnicze na pewno skorzystają z dodatku olejku do szamponu. Działanie antyseptyczne olejku sprawia także, że nadaje się on do wykorzystywania jako środek antyseptyczny.
Trzeba wiedzieć, że z olejku z drzewa herbacianego nie powinny korzystać kobiety w ciąży ani dzieci do 3 roku życia. Może on też powodować reakcje alergiczne, więc jeśli ktoś jest podatny na ich występowanie, powinien do tego olejku podchodzić z dużą dozą ostrożności.
Kosmetyki z olejkiem z drzewa herbacianego
Podstawowym przeznaczeniem kosmetyków posiadających dodatek olejków eterycznych z drzewa herbacianego jest wysuszanie przetłuszczającej się skóry. Powinny z nich korzystać osoby cierpiące na trądzik i mające rozszerzone pory. Tego typu kosmetyki mają działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu są w stanie minimalizować ryzyko pojawiania sie komplikacji wynikających ze zmian skórnych i nadmiernego wydzielania serum. Szczególnie skuteczny jest w zwalczaniu bakterii tlenowych, czyli rodzaju bakterii najczęściej odpowiedzialnego za stany zapalne zmian skórnych.
Toniki i żele do mycia twarzy zawierające olejek z drzewa herbacianego można stosować codziennie. Takie produkty są dostępne w sklepach jako gotowe mieszanki lub można przygotować je samodzielnie kupując olejek herbaciany i mieszając go z codziennymi kosmetykami.
Ceny olejku herbacianego są bardzo umiarkowane. Za około 6 złotych można kupić 10 mililitrów produktu skoncentrowanego. Po jego niewielkim rozcieńcz emu można nakładać go bezpośrednio na wszelkiego rodzaju wypryski i plamy na skórze. Różnica w kondycji skóry będzie widoczna niemal natychmiastowo. Nic nie stoi na przeszkodzie, by aplikować go na całą skórę twarzy.