Rozwój duchowy jako element rozwoju osobistego

Rozwój duchowy jako element rozwoju osobistego

Rozwój duchowy jako element rozwoju osobistego

 

Proces rozwoju osobistego dotyczy zdobywania wiedza o świecie zewnętrznym, jaki i poznawania siebie, swojej roli i oddziaływania na otoczenie. W pewnym momencie wspinania się po drabinie rozwojowej trafiamy wreszcie na potrzebę otwarcia zupełnie nowych przestrzeni. Tak dochodzimy do duchowości, która jest nieodzownym elementem rozwoju osobowości. Samopoznanie, odkrywanie własnego wnętrza to przygoda na całe życie. Jeżeli raz zaczniesz, trudno się zatrzymać w połowie drogi. Na pewno jest wiele do okrycia!

Mindfulness – ćwiczenie umysłu poprzez uważność

Warto wziąć pod uwagę różne techniki relaksacji, medytacji i ćwiczeń fizycznych, mających na celu rozwój duchowy. Mindfulness to trening uważności propagowany przez wielu trenerów rozwoju osobistego.

Mindfulness jest znany jako trening uważności, a w praktyce są to ćwiczenia umysłu, przeznaczone głównie dla osób, które chcą sobie poradzić z wysokim poziomem stresu i innymi bolączkami natury psychicznej. Nagromadzenie negatywnych emocji wpływa niekorzystnie na koncentrację, odbija się na produktywności i zdolności do wykonania trudniejszych zadań. Jest także przeszkodą w podejmowaniu decyzji i trafnej ocenie sytuacji.

Rozwój duchowy jako element rozwoju osobistego

Medytacja taoistyczna, Zen, Vipasana i inne techniki

Trening uważności w stylu Mindfulness może okazać się pomocny także w przypadku stanów depresyjnych, uzależnień, czy zaburzeń w łaknieniu i odżywianiu. Terapeuci zalecają tę technikę swoim pacjentom, aby przywrócić ich do równowagi emocjonalnej.

Do rozwoju osobistego i duchowego można przejść również przez inne techniki medytacyjne. Wybór zależy często od przypadkowego przeczytania informacji lub spotkania z dawno niewidzianym znajomym, który okazuje się być w świetnej kondycji. Co ty robisz, że tak świetnie wyglądasz? Odpowiedź może dać impuls do rozpoczęcia praktyki Tao, Zen, Vipasany, jogi lub innych technik, o których wiele informacji jest dostępnych w sieci. Korzystając z wiedzy i praktyki mistrzów Wschodu, można odnieść korzyści w sferze duchowej, ciała fizycznego i w świecie materii.

Podobne artykuły