Jak wstawać wcześniej i tryskać energią?

Jak wstawać wcześniej i tryskać energią?

Poranne pobudki to zmora wielu kobiet. Nerwowe naciąganie kołdry na głowę na niewiele się zdaje, gdy budzik bezlitośnie wybija godzinę zero. Czy można wstawać wcześniej i być wypoczętym? Oczywiście! Należy jedynie wprowadzić w swoje życie kilka drobnych zmian.

Odłóż na bok wszelkie media

Wciągający serial na Netflixie czy scrollowanie mediów społecznościowych tuż przed zaśnięciem skutecznie utrudniają mózgowi przygotowanie się do snu. Niebieskie światło uderzające w oczy z telefonu dodatkowo pobudza mózg, powodując problemy z zaśnięciem. To wszystko utrudnia wyciszenie się.

Zatem od dziś koniec z przesiadywaniem do późnych godzin nocnych. Natura każdego człowieka wymusza przynajmniej 6-godzinny, nieprzerwany sen, w czasie którego organizm może się zregenerować. „Zarywanie” nocy i sen trwający przez 4-5 godzin nie sprawdzi się na dłuższą metę, a organizm prędzej czy później da o sobie znać.

Jak wstawać wcześniej i tryskać energią?

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz

To znane wszystkim przysłowie zawiera w sobie sporo prawdy również w dosłownym znaczeniu. Komfort snu jest niezwykle ważny dla regeneracji ciała i umysłu. Należy zadbać o to, by pomieszczenie przed snem dokładnie przewietrzyć. Warto także sprawdzić poziom wilgotności, i co najważniejsze, temperaturę na czas snu. Optymalna temperatura w takim wnętrzu powinna oscylować między 18 a 20 stopni.

Niemałe znaczenie ma także materac. Przy jego zakupie należy sprawdzić przede wszystkim stopień twardości, sprężystość oraz właściwości. Dobrze, aby wykazywał cechy bakteriobójcze i wentylacyjne, zapobiegające namnażaniu się drobnoustrojów.

Wyciszenie przed snem

Wieczór to nie jest dobra pora ani na porządkowanie domu, wykonywanie obowiązków służbowych czy intensywny trening. Ostatnią godzinę przed snem warto poświęcić na wyciszenie, co ułatwi zasypianie. Odstawiamy więc ulubiony serial oraz telefon, skupiając się na czymś przyjemnym i relaksującym. Można wziąć gorącą kąpiel, która rozluźni mięśnie, poczytać książkę lub poświęcić się medytacji. Tak przygotowany umysł z pewnością szybciej zapadnie w sen i dobrze się zregeneruje.

Podobne artykuły