Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Prosty zgryz i piękny uśmiech dodaje pewności siebie i poprawia samopoczucie. Problem krzywych zębów dotyczy nie tylko dzieci – w fotelach gabinetów ortodontycznych coraz częściej zasiadają osoby dorosłe, które chcą leczyć zaniedbane uzębienie. Jak przebiega takie leczenie u dorosłych oraz ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Korygowanie nieprawidłowości

Leczenie wad zgryzu u dorosłych może przebiegać nieco dłużej, niż u dzieci. Stosowanie aparatu ortodontycznego to jedna z najskuteczniejszych metod korygowania nieprawidłowo ułożonych zębów. Mimo że terapia będzie trwać dłużej, jej skutki są trwałe.

W zależności od nasilenia wady zgryzu ortodonta może zalecić założenie aparatu stałego, lub ruchomego, który można zakładać i wyjmować zgodnie z jego zaleceniem. W tym celu warto umówić się na pierwszą wizytę, która ma charakter rozpoznawczy. Ortodonta dokładnie przyjrzy się uzębieniu, zapozna się z historią schorzenia, po czym przygotuje szczegółowy plan terapii.

Warto wiedzieć, że warunkiem do leczenia jest posiadanie zdrowych zębów. Stany zapalne, próchnica czy ubytki powinny zostać usunięte jeszcze przed rozpoczęciem terapii.

Etapy leczenia ortodontycznego

Podczas kolejnej wizyty lekarz przedstawi pacjentowi plan leczenia. Najważniejsze informacje zawarte będą w dokumencie prawnym, na którym obie strony muszą złożyć swój podpis. To także moment, w którym pacjent dowie się o kosztach leczenia i czasie jego trwania, jak również dokona wyboru aparatu.

Podczas tej samej wizyty pacjentowi zostanie przekazany aparat. Jeśli konieczne jest noszenie aparatu stałego, założy go ortodonta. Jeśli natomiast stan uzębienia pacjenta wymaga noszenia aparatu ruchomego, otrzymuje go do domu wraz ze szczegółową instrukcją zakładania.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne?

Aparat stały

Bez względu na rodzaj leczenia, regularne wizyty kontrolne u ortodonty staną się obowiązkiem. U osób noszących aparat stały wizyty będą obejmować także wymianę ligatur oraz łuków znajdujących się w zamkach. Całkowity czas leczenia wad zgryzu u osób dorosłych trwa zazwyczaj około 2 lat, jednak czas ten może ulec wydłużeniu nawet do 3 lat.

Po zakończeniu terapii następuje usunięcie aparatu ortodontycznego, a rozpoczyna się etap utrwalania efektów leczenia. Pacjent otrzymuje retainer lub płytkę retencyjną, którą należy nosić całą dobę przez okres jednego miesiąca po wyjęciu aparatu stałego. Po tym czasie częstotliwość jego użytkowania stopniowo zmniejsza się, by w ostatnim etapie utrwalania nosić go jedynie co drugą noc.

Koszty aparatu

Specjalistom ciężko jest oszacować koszt zakupu aparatu, ponieważ jego cena zależy od wielu czynników. Nie tylko wiek pacjenta ma tu znaczenie, lecz także złożoność wady jego zgryzu i rodzaju samego aparatu. Ruchomy aparat na zęby to wydatek nawet tysiąca złotych za jeden łuk. W przypadku aparatu stałego koszt jednego łuku waha się od 1500 do 1700 złotych w wersji standardowej. Zamki ceramiczne lub kryształowe to wydatek rzędy 2-3 tysięcy złotych, a cena jednego łuku aparatu niewidocznego zaczyna się od 6 tysięcy złotych.

Podobne artykuły