Po czym poznać dobrego stomatologa?

Po czym poznać dobrego stomatologa?

Szerokie grono osób czuje mrowienie na plecach na samą myśl o wizycie w gabinecie dentystycznym. Lęk przed bólem sprawia, że niechętnie odwiedzamy lekarzy, czego efektem jest pogarszający się stan jamy ustnej oraz uzębienia. Współczesna stomatologia na szczęście jest wolna od bolesnych zabiegów, a specjaliści przyjaźni i wysoce wykształceni. Jak wybrać dentystę na lata?

Lekarz z indywidualnym podejściem

Mówi się, że dobre wrażenie można zrobić w pierwsze 10 sekund. Ta zasada ma swoje miejsce nie tylko w miłosnych uniesieniach, lecz również w medycynie. Pacjenci przychodzący do lekarza z pierwszą wizytą oczekują ciepłego powitania, które spowoduje obniżenie poziomu towarzyszącego im stresu. Stomatolog, który traktuje człowieka indywidualnie z pewnością zyska sympatię pacjentów już na samym początku.

Empatia

Dobry dentysta doskonale wie, że strach przed wizytą w gabinecie jest nadal powszechnym problemem. Lekarz z solidną dozą empatii jest w stanie zjednać sobie pacjenta zarówno przed, jak i po zabiegu, a w szczególności w trakcie jego trwania. Należy wykazać się troską, pytając o samopoczucie. Większość pacjentów ma silną potrzebę okazania zrozumienia i uspokojenia, zwłaszcza w trakcie zabiegu, kiedy osoba nie może komunikować się ze stomatologiem. Traktowanie pacjenta bezosobowo i przedmiotowo z pewnością nie spowoduje, że dentyście przybędzie nowych pacjentów.

Umiejętność wsłuchiwania się

Jeśli lekarz skrupulatnie gromadzi informacje podczas wywiadu lekarskiego, można go uznać za osobę na odpowiednim stanowisku. Jeżeli dodatkowo dentysta wykazuje zainteresowanie swoim pacjentem jako człowiekiem, można rzec, że jest to lekarz z powołania. Taka osoba samym dialogiem jest w stanie sprawić, że pacjent poczuje się na fotelu komfortowo. Jeśli w dodatku lekarz potrafi wdrożyć oczekiwania pacjenta w życie, można mniemać, że to istny ideał.

Po czym poznać dobrego stomatologa?

Rzetelna diagnoza

To kluczowy czynnik, którego oczekuje każdy pacjent. Trafna diagnoza oraz odpowiedzialność ze strony lekarza są w stanie ukoić nawet najbardziej zdenerwowanego pacjenta. Każdy boi się czegoś, czego nie zna, dlatego dobry stomatolog powinien w trakcie zabiegu wyjaśniać jego poszczególne etapy, przygotowując pacjenta psychicznie na to, co zaraz nastąpi. Komfort psychiczny w trakcie leczenia jest niezwykle ważny.

Szkolenia

Dobry dentysta idzie z duchem czasu, dlatego też pomimo zaawansowanej wiedzy nadal dokształca się poprzez udział w licznych szkoleniach i konferencjach. Jest to znak dla pacjenta, że lekarz stale rozwija swoją pasję, a zdobytą wiedzę z zaangażowaniem wdraża w praktyce.

Przytulne i stylowe wnętrze gabinetu to tylko dodatek do tego, co może zaoferować sobą dobry dentysta. Odpowiednie podejście do pacjenta, empatia, zrozumienie oraz umiejętność komunikacji to czynniki, które zawsze wygrywają, jeśli chodzi o fachową opiekę stomatologiczną. Lekarz posiadający powyższe cechy z pewnością będzie tym, do którego z przyjemnością przez lata będzie uczęszczał każdy pacjent.

Artykuł przygotowany przy współpracy z Indexmedica - dobry stomatolog Kraków.

Podobne artykuły