Fizjoterapia - co to takiego jest?

Fizjoterapia - co to takiego jest?

W dzisiejszych czasach wielu ludzi chętnie i często korzysta z usług i zabiegów, jakie w swojej ofercie posiadają gabinety fizjoterapeutyczne. Co zatem warto wiedzieć na temat fizjoterapii? Na jakie rodzaje zabiegów możemy zapisać się do fizjoterapeuty?

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to nauka medyczna, która korzysta z metod leczenia środkami naturalnymi. Takie leczenie ma na celu: zahamowanie postępów choroby, zapobieganie nawrotom dolegliwości, szybszy powrót do zdrowia i odzyskanie pełnej sprawności ruchowej. Dlatego też mianem fizjoterapii określa się leczenie przy wykorzystaniu bodźców, które mają przywrócić stan równowagi. Prawidłowo dobrane bodźce przyczyniają się do efektywniejszej walki organizmu z chorobą. Warto zaznaczyć, że fizjoterapia może być zarówno uzupełnieniem leczenia operacyjnego lub farmakologicznego, jak i samodzielną metodą leczenia. Niezależnie od tego czy stosowana jest, jako terapia wspomagająca czy jako podstawowa forma leczenia, prawidłowo przeprowadzona daje naprawdę dobre efekty. Nic, więc dziwnego, że tak chętnie stosuje się ją w leczeniu chorób dotykających układ ruchu, układ oddechowy, układ sercowo- naczyniowy, a nawet układ nerwowy. Należy również dodać, że zabiegi fizjoterapeutyczne wykonuje się także profilaktycznie np. u sportowców wyczynowych, aby wzmocnić poszczególne partie ich ciała i tym samym zwiększyć ich możliwości fizyczne.

Fizjoterapia - co to takiego jest?

Na jakie zabiegi możemy udać się do gabinetu fizjoterapeutycznego?

W profesjonalnym gabinecie fizjoterapeutycznym możemy skorzystać z wielu zabiegów, które zostaną w odpowiedni sposób dopasowane do naszych problemów zdrowotnych. Do popularnych zabiegów wykonywanych przez fizjoterapeutów możemy zaliczyć między innymi: różnego rodzaju masaże lecznicze, rehabilitacje ruchową, czyli tak zwaną kinezyterapie, zabiegi, w których wykorzystuje się prąd stały lub impulsywny, czyli elektroterapie, terapię falą uderzeniową czy też stabilizację mięśni i stawów przy użyciu specjalnych plastrów, czyli kinesiotaping nazywany również plastrowaniem dynamicznym. Inną znaną i chętnie stosowaną metodą leczenia w fizjoterapii jest terapia manualna kręgosłupa. Terapia manualna kręgosłupa to naturalna i nieinwazyjna metoda leczenia, w której w celu poprawy stanu zdrowia pacjenta korzysta się z dłoni, dotyku oraz różnych rodzajów ucisku. Wśród technik stosowanych w takiej terapii wyróżnia się np. neuromobilizacje, stretching, mobilizacje, manipulacje stawów czy też masaż funkcyjny. Dzięki tej właśnie metodzie możliwe staje się odblokowanie stawów, a nawet fragmentów kręgosłupa, co skutkuje przywróceniem w miarę normalnej ruchomości tychże obszarów. Warto zaznaczyć, że manualna terapia kręgosłupa łagodzi dolegliwości bólowe nie tylko doraźnie, ale prowadzi również do trwałej poprawy zdrowia. Eliminacja przyczyn zaburzeń możliwa jest dzięki odpowiedniemu zdiagnozowaniu problemu zdrowotnego, dlatego w tym przypadku tak ważny jest wybór profesjonalnego fizjoterapeuty, który w tej kwestii posiada potrzebną wiedze i doświadczenie.

Partnerem materiału jest Ortorehasport – fizjoterapia Kraków.

Podobne artykuły