Rosnąca świadomość różnego rodzaju problemów pojawiających się w życiu dwojga partnerów, a także chęć ich skutecznego rozwiązania, zamiast rezygnacji ze związku, zwiększa szansę na dojście do wspólnego porozumienia i do lepszego radzenia sobie z przyszłymi trudnościami. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że jako osoby, które są bezpośrednio zaangażowane w dany konflikt i niekiedy również nim zmęczone, mamy ograniczone możliwości obiektywnej oceny sytuacji oraz często nie jesteśmy w stanie porozmawiać z partnerem bez dodatkowych nerwów. Z tego powodu coraz więcej osób decyduje się na terapie dla par odbywające się między innymi w Krakowie, które pozwalają spojrzeć na różne problemy z innej perspektywy, a także ocenić, czy partnerzy mają podobne oczekiwania, potrzeby i życiowe cele.
Dla kogo jest przeznaczona terapia dla par i co wpływa na jej skuteczność?
Mimo że terapia dla par w Krakowie z roku na rok zyskuje coraz większe zainteresowanie, wciąż krąży wokół niej wiele szkodliwych mitów, które niekiedy zniechęcają do skorzystania z pomocy terapeuty. Jednym z nich jest przekonanie, że tego typu terapie nie wyróżniają się zbyt dużą skutecznością i nie wnoszą zbyt wiele do związku. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że większość par, które decydują się na wspólną wizytę u specjalisty, zaczyna lepiej rozumieć punkt widzenia drugiej osoby, a także dostrzega jej oczekiwania, potrzeby oraz różnice w przeżywaniu różnych trudnych sytuacji.
Oprócz tego nie bez znaczenia okazują się wartości oraz modele rodziny, których nauczyliśmy się w czasach dzieciństwa i które mają ogromny wpływ na tworzenie przyszłych związków, choć w codziennym życiu rzadko kiedy zwraca się na nie szczególną uwagę. Możliwość przeanalizowania oraz lepszego zrozumienia zachowań drugiej osoby bardzo często pozwala spojrzeć na nią w zupełnie inny sposób i otworzyć się na wspólny dialog, co stanowi pierwszy niezwykle ważny krok do tworzenia silnej relacji.
Warto również wspomnieć, że niezwykle szkodliwym mitem krążącym wokół terapii dla par, jest przeświadczenie, że powstała ona jedynie dla związków z dłuższym stażem, na przykład długoletnich małżeństw. Tymczasem w rzeczywistości największe trudności ze zrozumieniem partnera miewają młode osoby, które często nie wiedzą, jak rozmawiać o własnych potrzebach i które niekiedy obawiają się, że związek pozbawi ich szansy na przeżycie wielu wyjątkowych przygód. Dlatego warto pamiętać o tym, że terapia dla par nie ma ograniczeń dotyczących wieku partnerów czy długości związku. Co więcej, im szybciej skorzystamy z pomocy terapeuty, tym większe będziemy mieli szanse na skuteczność całej terapii.
Na czym polega terapia dla par i jak długo trwa?
Czas trwania terapii dla par bardzo często zależy od charakteru poszczególnych osób, a także od rodzaju problemów, z którymi się zmagają. W przypadku terapii dla par w Krakowie przeprowadzanej między innymi w Gabinetach Rozwoju terapia rozpoczyna się od konsultacji, podczas której specjalista stara się zidentyfikować rodzaj problemu, a także przedstawić parze tryb, w jakim będzie odbywała się terapia oraz jej możliwe efekty. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że podczas terapii często porusza się kwestie, które bywają trudne dla danych osób i które mogą wywoływać wiele różnych emocji. Dlatego nie zawsze po wizycie u terapeuty opuścimy gabinet w bardzo dobrych nastrojach - niekiedy będziemy musieli przepracować różne problemy, aby lepiej rozumieć siebie, swoje emocje oraz postawę, jaką przyjmujemy w związku. To sprawia, że niezależnie od tego, czy terapia przyczyni się do odbudowania danej relacji, zyskamy niezwykle cenną wiedzę o sobie i o czynnikach, które mają duży wpływ na nasze codzienne życie.