Wiele kobiet w wieku okołomenopauzalnym boryka się z problemem cery naczynkowej. Cera naczynkowa często występuje także u kobiet w przedziale wiekowym pomiędzy 20 a 35 rokiem życia oraz u kobiet w ciąży. Czym charakteryzuje się cera naczynkowa? W jaki sposób należy ją pielęgnować?
Cera naczynkowa – co warto o niej wiedzieć?
Głównym objawem cery naczynkowej są prześwitujące naczynka krwionośne. Ponadto taka cera może być również nadwrażliwa na niektóre kosmetyki oraz na zmiany temperatury. Cerze naczynkowej nie służy przede wszystkim suche i mroźne powietrze. Ze względu na to, że skóra u osób, które posiadają taką cerę jest bardzo delikatna i cienka to ma ona tendencje do wysuszania się. Osoby z cerą naczynkową mogą uskarżać się także na okresowe pieczenie i świąd skóry.
Jak należy dbać o cerę naczynkową?
Dokładna i staranna pielęgnacja cery naczynkowej jest niezwykle ważna, ponieważ pomaga w ograniczaniu nieprzyjemnych objawów skórnych. Warto w tym celu stosować specjalne preparaty łagodzące, chroniące i wzmacniające, które dedykowane są do cery naczynkowej. Do mycia twarzy najlepiej używać delikatnych preparatów, które w swoim składzie zawierają: pantenol i alantoinę, witaminy z grupy B oraz wyciągi roślinne. Do tonizowania i nawilżania skóry dobrze jest używać kosmetyków ze składnikami aktywnymi takimi jak np. hesperydyna czy diosmina, zaś w przypadku wyboru preparatów do fotoochrony najlepiej sięgać po te z wysokim filtrem. Należy również podkreślić, że osoby posiadające cerę naczynkową powinny unikać opalania się w solarium, a oprócz tego dobrze byłoby gdyby także nie korzystały z sauny. Przy cerze naczynkowej nie zaleca się również uczęszczania na inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Warto także zaznaczyć, że duży wpływ na kondycję cery naczynkowej ma również stosowanie właściwej zdrowej diety, a zwłaszcza unikanie spożywania pikantnych dań. Osoby z taką cerą powinny także ograniczyć picie alkohol oraz całkowicie zrezygnować z palenia papierosów. W takiej sytuacji niewskazany jest również nadmierny wysiłek fizyczny.