Naturalne metody dbania o zdrowie

Naturalne metody dbania o zdrowie

Naturalne metody dbania o zdrowie

W trosce o zdrowie warto sięgnąć do tradycyjnych sposobów i korzystać z darów natury. W naszym klimacie nawet na własną rękę można zbierać rośliny o właściwościach prozdrowotnych. Zioła pomagają na wiele dolegliwości, a także poprawiają nastrój i urodę.

Od dawna suszy się części roślin z przeznaczeniem do spożywania. Głownie stosuje się różnego rodzaju napary. Np. liście pokrzywy mogą stosowane zewnętrznie jako płukanka do włosów, jak również wewnętrznie. Herbata z pokrzywy (szczególnie z młodych liści zbieranych na wiosnę tzw. pokrzywa majowa) jest bogata w żelazo i ma właściwości oczyszczające krew. Dlatego warto sięgnąć po szklankę naparu i cieszyć się z dobroczynnego działania ziół.

Zioła pomagające w trawieniu

Przyprawy korzenne dodawane do potraw pomagają w procesach trawiennych. Kminek, majeranek, liście laurowe i ziarna jałowca można także zaparzyć wrzątkiem i spożywać w formie naparu. Jest to dobry sposób na różnego rodzaju dolegliwości związane z układem pokarmowych. Gdy żołądek jest zanadto obciążony, warto wspomóc się lekarstwem z domowej apteki.

Znanym od dawna zielem jest dziurawiec. Jak działa i kiedy pić herbatę z dziurawca? Przede wszystkim jest pomocna w schorzeniach dróg żółciowych i żołądka. Przynosi ulgę w stanach zapalnych błony śluzowej jelit i żołądka. Wzmaga wydzielanie soków trawiennych i działa rozkurczowo na mięśnie gładkie w przewodzie pokarmowym.

Naturalne metody dbania o zdrowie -

Na urodę i poprawę nastroju

Warto dodać, że dziurawiec poprawia nastrój! Ziele wykazuje działanie przeciwdepresyjne i uspokajające. Można podawać nawet dzieciom, które mają koszmary nocne.

Zioła stosowane w zabiegach pielęgnacyjnych mogą być przygotowane w formie hydrolatu lub olejków eterycznych. Kobiety uwielbiają skoncentrowane olejki, które można dodać do kremu, stosować w aromaterapii oraz w domu. Jednym z najbardziej wszechstronnie wykorzystywanych olejków jest lawenda. Ma działanie antyseptyczne i uspakajające. Lawenda pomaga na ból głowy, poprawia nastrój i działa korzystnie na włosy. Małą buteleczkę olejku eterycznego warto mieć zawsze pod ręką!

Podobne artykuły