Anemia to choroba, która ma związek z zaburzeniami ilości czerwonych krwinek (erytrocytów). Choroba ta pojawia się również wtedy, gdy zawartości hemoglobiny w czerwonych krwinkach jest niewystarczająca. Potoczna nazwa anemii to niedokrwistość. Co zatem warto wiedzieć na temat tej choroby? Jakie są jej główne objawy? W jaki sposób można ją leczyć?
Przyczyny i objawy anemii
Do głównych przyczyn tej choroby zalicza się niedobór żelaza, który może wynikać z nieprawidłowej diety. Anemia często spowodowana jest również nadmierną utratą krwi, dlatego narażone są na nią kobiety w wieku rozrodczym, które bardzo obficie miesiączkują. Ponadto anemia często dotyka również kobiety ciężarne. Do grupy ryzyka należą także osoby, które chorują na takie przewlekle schorzenia jak: tarczyca, nowotwory, choroby nerek czy choroby reumatoidalne. Do głównych objawów anemii zalicza się przede wszystkim zawroty głowy czy ciągłe zmęczenie i osłabienie. Jeżeli pomimo odpoczynku objawy te nie ustępują a dodatkowo możemy zaobserwować u siebie także bladość skóry, łamliwe i wypadające włosy, zwiększoną podatność na infekcje czy też trudności z koncentracją to pamiętajmy, że w takiej sytuacji warto przebadać się w kierunku anemii.
Diagnostyka i leczenie anemii
Na czym polega diagnostyka anemii? Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadzi z nami wywiad lekarski oraz wykona badanie fizykalne. Będziemy musieli również udać się na morfologię krwi. W niektórych przypadkach konieczne będą także dodatkowe badania takie jak np. OB, badanie stężenia żelaza we krwi czy też badanie stężenia kwasu foliowego i witaminy B12. Leczenie anemii uzależnione jest od jej typu i przyczyn, z jakich doszło do rozwoju tej choroby. Jeżeli anemia jest wynikiem niedoboru żelaza wówczas lekarz przepisze nam suplementy diety zawierające żelazo oraz zaleci suplementacje witaminy C. W takiej sytuacji warto także zadbać o codzienną zdrową dietę bogatą w witaminy i minerały. Natomiast w ciężkich przypadkach niedokrwistości konieczne jest przeprowadzenie zabiegu transfuzji krwi.