Wizyta u dentysty – jak często ją odbywać i jak się przygotować?

Wizyta u dentysty – jak często ją odbywać i jak się przygotować?

Mało kto lubi wizyty w gabinecie stomatologicznym. Dla wielu osób wiążą się one z ogromny stresem wynikającym ze strachu przed bólem. Warto jednak pamiętać, że nie warto zwlekać z nimi do momentu pojawienia się silnego bólu zęba. Wystarczy odpowiednio się przygotować, aby zredukować lęk.

Przed wizytą u dentysty – higiena jamy ustnej

Każdy, kto wybiera się do dentysty, powinien zadbać odpowiednio o higienę jamy ustnej. Przed wyjściem z domu należy porządnie wyszczotkować zęby i przepłukać jamę ustną specjalnym płynem, w który można bez problemu zaopatrzyć się w drogeriach lub aptekach. Resztki pożywienia niedostępne dla szczoteczki najlepiej usunąć z przestrzeni pomiędzy zębami za pomocą nici dentystycznej. W dniu wizyty u stomatologa wskazane jest unikanie potraw o intensywnym zapachu, alkoholu i papierosów. Koniecznie trzeba mieć na uwadze komfort nie tylko własny, ale także lekarza. 

Przed wizytą u dentysty – pozytywne nastawienie czyni cuda

Sporo pacjentów czekających na wizytę u dentysty ma tendencję do nakręcania się poprzez negatywne myślenie. Mija się to z celem, ponieważ tylko potęguje strach. Czekając pod gabinetem, można np. posłuchać relaksacyjnej muzyki czy poczytać ulubioną książkę. Należy ponadto uświadomić sobie, że dzięki nowoczesnym metodom leczenia dyskomfort odczuwany przez pacjentów jest zredukowany do minimum. Większość zabiegów przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, w związku z czym nie trzeba się obawiać nawet ekstrakcji zęba. Kiedy znieczulenie przestanie działać, może pojawić się mniejszy lub większy dyskomfort. Dobrze jest też mieć na uwadze to, że dentysta jest po to, aby pomóc pacjentowi. Przed rozpoczęciem leczenia warto chociaż chwilę porozmawiać z lekarzem i powiedzieć mu o swoich obawach – to zdecydowanie sprzyja rozładowaniu napięcia oraz przegonieniu negatywnych myśli.

Wizyta u dentysty – jak często ją odbywać i jak się przygotować?

Przed wizytą u dentysty – poszukaj dobrego lekarza

Chcąc mieć pewność, że zabieg w gabinecie stomatologicznym zostanie przeprowadzony sprawnie i skutecznie, należy poszukać dobrego stomatologa. Powinien być to lekarz doświadczony i cieszący się zaufaniem pacjentów. Można zdecydować się na kogoś z polecenia.

Profilaktyka to podstawa!

Problemy z zębami pojawiają się wcześniej czy później. Można jednak zaoszczędzić sobie sporo niepotrzebnego bólu i cierpienia. Kluczem do sukcesu jest właściwa profilaktyka chorób zębów i jamy ustnej, a to coś więcej niż jedynie higiena. Na stan uzębienia wpływają rozmaite czynniki, w tym m.in. dieta. Lepiej się zdrowo odżywiać, gdyż pomaga to utrzymać zęby w dobrej kondycji przez długi czas. Nie wolno poza tym zapomnieć o wizytach kontrolnych. Standardowo wystarczy odwiedzać gabinet dentysty raz na pół roku, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Rzecz jasna w przypadku pojawienia się dolegliwości bólowych nie ma co zwlekać do ostatniej chwili. Dzięki regularnym wizytom stomatologicznym da się w porę wykryć nieprawidłowości i podjąć działania mające na celu usunięcie ich.

Artykuł przygotowany we współpracy z: dentysta Zielonki.  

 

 

 

Podobne artykuły