Jak ubrać dziewczynkę do chrztu?

Jak ubrać dziewczynkę do chrztu?

Chrzest jest wyjątkowym wydarzeniem w życiu dziecka i całej jego rodziny. Wymaga wielu przygotowań. Musisz ustalić datę, wybrać rodziców chrzestnych i ubranko dla maluszka. Strój do chrztu powinien być elegancki i wygodny. Ma podkreślać wyjątkowy charakter uroczystości, a jednocześnie nie krępować ruchów dziecka. 

Jak wybrać sukienkę do chrztu?

Zazwyczaj sukienka do chrztu jest śnieżnobiała i wykonana z bawełny, jedwabiu, gładkiej satyny lub miękkiej, delikatnej organzy. Biel symbolizuje niewinność i czystość. Ewentualnie możesz zdecydować się na elegancki kombinezon lub śpioszki.

Wybierając ubranko, weź pod uwagę porę roku. Jeśli chrzest ma się odbyć wiosną lub latem, poszukaj stroju z lekkich, oddychających materiałów. Jeżeli planujesz uroczystość jesienią lub zimą, zdecyduj się na grubsze, cieplejsze ubranko. Pamiętaj, że długość rękawa i materiał powinny być dostosowane do pory roku. 

Kolory sukienek do chrztu

Tradycyjnie sukienka do chrztu jest biała. Jednak rodzaj użytej tkaniny wpływa na intensywność koloru. Satynowe i jedwabne sukienki błyszczą w słońcu. Satyna jest bardzo jasna, a jedwab bardziej kremowy. Tiul i koronka rozpraszają intensywność bieli jak cienka chmurka. Wykończenie bawełny jest często matowe, ale niektóre wersje lekko błyszczą. Jeśli chcesz dodać trochę koloru stylizacji, zdecyduj się na pastelowe wstążki, kolorowe koronkowe zdobienia i delikatnie cieniowane aplikacje. Jeżeli to wciąż za mało, użyj kolorowych akcesoriów do chrztu i monogramów.

Jak ubrać dziewczynkę do chrztu?

Jaka szatka do chrztu?

Szatka jest jednym z symboli chrztu. Może być długa lub krótka. Warto na niej wyhaftować imię maluszka i datę chrztu, będzie wtedy wspaniałą pamiątką. Możesz ją też ozdobić elementem graficznym przedstawiającym gołębicę, krzyż, Matką Boską z Dzieciątkiem lub Anioła Stróża. Szatka zazwyczaj wykonana jest z atłasu, satyny lub bawełny. Zgodnie z tradycją powinna być biała, choć w ofercie znajdziesz również wersje beżowe i kremowe. Sprawdź, czy można ją wyprasować, by wyglądała nieskazitelnie w czasie uroczystości. Najczęściej jest kwadratowa, prostokątna lub w kształcie serca. Ewentualnie możesz wybrać elegancką, białą koszulkę ze spersonalizowanym haftem,

Jak ubrać dziewczynkę do chrztu?

Akcesoria

Dostępnych jest wiele elementów, które uzupełnią strój do chrztu. Możesz rozważyć skarpetki/ rajstopy i buty w tym samym lub pasującym kolorze. Kardigan, peleryna lub szal to dobry pomysł, ponieważ nawet w najcieplejszych miesiącach w kościele może być chłodno. Możesz również pomyśleć o eleganckim, przytulnym, białym kocyku, w który owiniesz malucha. Małej dziewczynce nałóż na główkę prostą lub elegancką czapeczkę, a latem ładną, dopasowaną opaskę. 

Jeden lub dwa śliniaczki do chrztu pomogą utrzymać sukienkę albo strój dziecka w nieskazitelnym stanie przez cały dzień. Możesz też wybrać drugie ubranko na przyjęcie. Powinno być proste i wygodne, by zapewniało maluszkowi swobodę w czasie zabawy. 

Pamiętaj, że szatka i świeca do chrzturównież są niezbędne. Zazwyczaj kupują je rodzice chrzestni, warto jednak wcześniej to z nimi uzgodnić.

Podobne artykuły