Nieprawidłowy sposób odżywiania może przyczynić się do wzrostu ryzyka zachorowania na wiele niebezpiecznych chorób w tym chorób sercowo-naczyniowych. Warto zdecydować się na wprowadzenie zdrowych zwyczajów żywieniowych, ponieważ dzięki temu możemy zapobiec wielu problemom kardiologicznym. Pamiętajmy, że jednym ze składników pożywienia, którego spożycie należy kontrolować jest sól kuchenna.
Dlaczego powinno się unikać nadmiaru soli w codziennych posiłkach?
Sól jest głównym źródłem sodu dostarczanego do organizmu ludzkiego. Warto zaznaczyć, że nadmiar sodu może mieć bardzo negatywne konsekwencje np. może prowadzić do rozwoju nadciśnienia tętniczego. Niestety nadmiar sodu w pożywieniu to problem wielu Polaków. Maksymalne zalecane spożycie soli na dobę wynosi 5 gram. Każda dodatkowa ilość soli zwiększa ryzyko nadciśnienia, a także ryzyko wystąpienia chorób układ krążenia, raka żołądka czy też osteoporozy. Warto również zwrócić uwagę na to, że dzieci poniżej pierwszego roku nie powinny w ogóle spożywać soli, maksymalne zalecana ilość soli dla niemowląt to mniej niż 1 gram. Dla starszych dzieci normy w zależności od wieku są również odpowiednio niższe niż w przypadku osób dorosłych. Pamiętajmy o tym, że sól jest prawie w każdym produkcie spożywczym, ponadto wiele osób chętnie stosuje ją podczas przyrządzania dań domowych.
W jaki sposób można ograniczyć nadmiar soli w codziennym pożywieniu?
Wdrażajmy w życie swoje i swojej rodziny, a zwłaszcza najmłodszych dzieci zdrowe nawyki żywieniowe. Warto przede wszystkim ograniczyć słone przekąski, produkty wysoko- przetworzone. Czytajmy wnikliwie informacje na temat składu i zawartości sodu i wybierajmy te produkty o niższej zawartości soli. Dobrym sposobem jest również zastąpienie soli różnego rodzaju przyprawami i ziołami. Zamiast ryby wędzonej czy słonego śledzia warto wybrać rybę przygotowaną na parze, a zamiast żółtego sera częściej należy spożywać ser twarogowy. Jeżeli już kupujemy sól sodową to zwracajmy uwagę na to by zawierała ona w składzie potas.