Narażanie wzroku na promieniowanie UV jest bardzo niebezpieczne. Może ono być przyczyną oparzenia, a jak wiadomo oczy są wystawiane bez dodatkowej ochrony, ponieważ powieki są bardzo delikatne i cienkie, gdyż są około 3 milimetrowe. Warto pamiętać, że nawet gdy oczy są zamknięte to światło słoneczne i tak się przez nie przedostaje.
Zagrożenie dla oczu
Promieniowanie UV jest szkodliwe dla siatkówki i może doprowadzić do pojawienia się takiej choroby jak katarakta. Dolegliwość ta polega na zmętnieniu siatkówki oka, co negatywnie wpływa na umiejętność widzenia, a nawet może przyczynić się do ślepoty.
Aby zapobiegać temu warto wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne. Warto wybrać te, które są wykonane z dobrej jakości oraz wyposażone zostały w certyfikowane filtry. Osoby, które na co dzień korzystają z okularów korekcyjnych mogą wybrać modele, które jedocześnie chronić będą przed słońcem. Są to tzw. szkła fotochromatyczne. Dzięki temu nie trzeba inwestować i nosić dwóch par okularów. Podczas silnego słońca takie okulary samoistnie będą się przyciemniać.
Dieta, a wzrok
Trzeba pamiętać, że dieta ma ogromny wpływ na cały organizm, w tym i na wzrok. Dzięki odpowiedniej możemy zapobiegać pojawieniu się wielu poważnych chorób. Dla wspierania narządu wzroku należy dawkować sobie witaminy A, C, E, cynk, luteinę oraz kwasy tłuszczowe omega-3. W diecie nie powinno rezygnować z mięsa ryb, owoców i warzyw. Wspierać wzrok można za pośrednictwem określonej suplementacji.
Sposoby dbania o wzrok
Aby dbać o wzrok należy uprawiać aktywność fizyczną, szczególnie osoby, które na co dzień pracują przed komputerem. Warto korzystać z metody 20-20-6. Po 20 minutach pracy należy przez 20 sekund patrzeć w dal. Ekran komputera powinien być w odległości minimum 20 cm od wzroku.
Zmęczone oczy powinno wspierać się zakrapianiem hydrantem dwuhydrofosforowym sodu czy chlorkiem benzalkoniowym, które pomagają w nawilżeniu i odbudowie filtru łzowego. Dzięki czemu oczy przestaną być zaczerwienione i nie będą piec.