Jedwab należy do grona materiałów uważanych za luksusowe. Prezentuje się niezwykle elegancko, a oprócz tego jest wytrzymały i jednocześnie elastyczny. Jest gładki, miły w dotyku i nie wchłania wilgoci, ma też właściwości termoregulacyjne.
Jedwab – co to takiego?
Jedwab jest włóknem pochodzenia zwierzęcego. Pozyskuje się go z kokonu jedwabnika morwowego lub jedwabnika dębowego. Mianem jedwabiu określane są również tkaniny, które produkuje się z przędzy uzyskiwanej z tego włókna. Jedwab jest znany ludziom już od bardzo dawnych czasów – wytwarzano go już ok. 3600 r. p.n.e. w Chinach, czego dowodzą znaleziska archeologiczne. Jedwab ma bardzo szerokie zastosowanie – nie tylko w przemyśle odzieżowym i bieliźniarskim. Wykonuje się z niego też m.in. artykuły niezbędne w sypialni, np. poszewki czy specjalne opaski na oczy.
Jakie są rodzaje jedwabiu?
Podstawowym rodzajem jedwabiu jest jedwab morwowy, który pozyskuje się z jedwabników hodowlanych. Tak się bowiem składa, że dziko żyjące jedwabniki dostarczają włókien gorszych pod względem jakości. Nie bez powodu morwowy jedwab jest też określany mianem szlachetnego. Oprócz niego wyróżnia się również:
- jedwab Eri – jest to włókno pozyskiwane z jedwabnika Eri, który pochodzi głównie z Indii,
- jedwab tussowy – tę odmianę jedwabiu wytwarzają jedwabniki dębowe, znana jest ona też pod nazwami takimi jak tasar i tusser,
- jedwab Mufa – to włókno, w przeciwieństwie do wymienionych powyżej, produkuje się z dzikich jedwabników; ma ono bardzo charakterystyczny złotawy połysk.
Przy tej okazji wypada jeszcze wspomnieć o tzw. sztucznym jedwabiu, który pozyskuje się z celulozy drzewnej. Włókna są zwykle skręcane. Wyróżnia się następujące rodzaje sztucznego jedwabiu: kolodionowy, miedziowy oraz wiskozowy.
Jak dbać o jedwab?
Bez względu na rodzaj naturalnego jedwabiu zasady dbania o rzeczy z niego wykonane są jednakowe. Nie jest zalecane pranie go w pralce – jeśli już, to nie z innymi rzeczami i w niskich temperaturach, maksymalnie do 30-40 st. C. Zawsze trzeba czytać etykiety na ubraniach czy innych rzeczach z jedwabiu. Tam znajdują się dokładne informacje dotyczące czyszczenia. Jedwab nie przepada za długim moczeniem oraz za wyżymaniem. Nie lubi także mocnego wirowania. Zalecane jest pranie ręczne z dodatkiem detergentów przeznaczonych specjalnie do jedwabiu. Jedwabne rzeczy po praniu trzeba delikatnie odsączać z wody – najlepiej zrobić to przy użyciu tkaniny dobrze wchłaniającej wilgoć, np. bawełny. Suszy się je na płasko i bez wystawiania ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
Przy pielęgnacji jedwabiu warto wypróbować kilka sprawdzonych sposobów. Jedwab w kolorze naturalnym ma skłonności do żółknięcia, dlatego przed praniem warto wymoczyć go przez ok. godzinę w surowym mleku. Jeżeli rzeczy z jedwabiu zdążyły jednak pożółknąć, prać je należy w roztworze płatków mydlanych (jedną łyżkę płatków daje się na 1 litr wody). Płukanie powinno się odbywać w mieszaninie wody z wodą utlenioną, a na końcu tylko w czystej wodzie.