Jesteśmy przyzwyczajeni do brania gorącego prysznicu. Jest to dla nas źródło relaksu, przede wszystkim po dniu pełnym stresującej pracy. Czasem warto jest sięgnąć po „zimny prysznic”.
Zimny czy gorący?
Rzadko kiedy mamy świadomość tego, że zimna i gorąca woda działają w różny sposób na nasze zdrowie. Problemem, który sprawia, że nie korzystamy z tego w sposób właściwy, jest korzystanie przede wszystkim ze zbyt gorących prysznicy. Trwają one zazwyczaj zbyt długo. Efektem jest działanie osłabiające i pozbawiające energii, dodatkowo pogarszające krążenie krwi. Rozwiązaniem jest włączenie do swoich kąpieli dobrodziejstw zapewnianych przez zimny prysznic.
Jakie korzyści daje zimny prysznic?
Zimny prysznic daje kilka istotnych korzyści:
- Redukuje stany zapalne;
- Poprawia krążenie krwi, stanowi również element profilaktyki występowania żylaków;
- Przyśpiesza metabolizm;
- Wzmacnia skórę, poprawia jej wygląd oraz zwalcza zwiotczenie tkanek;
- Pomaga przeciwdziałać cellulitowi;
- Poprawia relaks poprzez dodanie nam siły i energii;
- Pomaga regulować układ nerwowy oraz umożliwia stopniowe wzmacnianie systemu immunologicznego;
Jak brać zimny prysznic?
Przede wszystkim należy pamiętać, że taki prysznic nie powinien trwać zbyt długo. Wystarczające powinno być 5 minut. Należy też unikać schładzania głowy, choć reszta ciała, począwszy od karku, może być poddawana temu procesowi.
Zanim wejdziemy pod zimny prysznic, dobrze jest, abyśmy się rozgrzali. Otoczenie powinno mieć wyższą temperaturę niż woda, której używamy. Prysznic rozpoczynamy od dolnej części ciała, stopniowo posuwając się do klatki piersiowej. Osoby z problemami sercowymi powinny zachować ostrożność – rozwiązaniem zawsze jest zastosowanie wody letniej.
Interwał pod prysznicem
Jedną z metod brania zimnego prysznicu jest stosowanie interwałów. Polega to na zamiennym stosowaniu zimnej i gorącej wody na zasadzie: jedna minuta na zimną wodę, jedna minuta na gorącą. W dalszej kolejności znowu zimna woda, ale już przez dwie minuty, po czym zmiana na dwie minuty wody gorącej itd. Zakończenie zawsze ma miejsce przy użyciu wody zimnej.